Podmienky inseminácie čerstvou spermou od plemenných žrebcov QUINNUS II a KAISER KARL v roku 2019

Národný žrebčín „Topoľčianky“, š.p.ponúka pre chovateľov koní na Slovensku oldenburské žrebce Quinnus II a KAISER KARL. Žrebce budú v sezóne 2019 pôsobiť v Inseminačno-reprodukčnom centre Národného žrebčína „Topoľčianky“, š.p. 

Quinnus II

Trinásťročný hnedák Quinnus II je oldenburský žrebec športového typu, ktorý svoju kariéru začal s najlepším skokovým hodnotením v 30-dňovom teste v Münster-Handorfe z 23 zúčastnených žrebcov. Nasledovala športová kariéra a víťazstvá i umiestnenia na parkúrových pretekoch (aj medzinárodných) do 150 cm. Jeho pravý brat Quinnus I pôsobil ako plemenník v Žrebčinci Warendorf, a ďalšieho z bratov, Quinnus III, poznajú fanúšikovia medzinárodného parkúrového športu pod menom Tailormade Quinnus. Zo športovo úspešných súrodencov môžeme tiež spomenúť Grand Prix drezúrneho valacha Santana (po Sandro Hit). Quinnus II je synom holštýnskeho žrebca Quidam´s Rubin (po Quidam de Revel), ktorý napriek svojmu krátkemu pôsobeniu v chove zavinenému skorým úhynom zanechal v chove skokových koní viac než výraznú stopu. Zo strany matky nesie Quinnus aj vďaka žrebcom Grannus, Weltmeister a Löwen As ďalšie preverené športové gény najvyššej akosti. Jeho sestry sú úspešné chovné kobyly: Larika je matkou troch körovaných žrebcov Alicante, Albatros a žrebca po Toulon, a tiež babkou körovaných žrebcov Bon Balou, Quidam’s Sun a Coeur de Caramel. La Lune dala kobylu Liza Minelli, úspešnú „T“ skokanku a víťazku Majstrovstiev sveta skokových koní v Lanakene v roku 2004 v kategórii päťročných. Ani Monikas Lady, ďalšia Quinnova sestra, sa v chove nestratila, pretože je matkou v medzinárodnom parkúrovom športe úspešnej kobyly Quidam’s Cherie (po Quidam’s Rubin). Quinnus II pochádza z cennej a preverenej trakénskej rodiny Masliebchen, z ktorej vzišlo tiež mnoho plemenníkov. Z tých najvýznamnejších môžeme menovať napr. žrebca Magister (úspešný drezúrny žrebec do Grand Prix), Malachit, Magnet, Maizauber („T“ drezúra) a Märchenstein. Pochádzajú z nej aj športové kone úspešné v najvyššom športe, ako sú Admirano a Maros (drezúra), Märchenspiel (všestrannosť) alebo C’est si bon a Goya S (parkúr).

KAISER KARL

Už ako víťaz oldenburského körungu v roku 2005 si získal tento elegantný žrebec srdcia širokej chovateľskej verejnosti. Žrebec Kaiser Karl má všetky vlastnosti drezúrnej hviezdy. Vyniká excelentnými chodmi, vyrovnaným temperamentom, dobrým charakterom a predovšetkým bezchybným exteriérom. V roku 2006 sa stal šampiónom v Rastede, neskôr vicešampiónom Bundesesšampionátu vo Warendorfe. V 30-dňovom teste získal vysoké hodnotenie za jazditeľnosť. Celková známka predstavovala 8,81, z toho známka udelená za drezúru 9,34 bodov (známka za jazditeľnosť 9,5 bodov!). Tak isto bol nadpriemerne hodnotený aj za skokové vlastnosti, čo podčiarkuje vysokú kvalitu žrebca.

70-dňový test absolvoval Kaiser Karl v Schlieckau, kde v silnej konkurencii štyridsiatich štyroch žrebcov skončil na 5. mieste v I. triede. Tak isto získal mnoho umiestnení v drezúrnych súťažiach na strednom stupni. Kaiser Karl má vysoko hodnotené potomstvo, a sám je označovaný za hviezdu dedičnosti. Žriebätá sú vyrovnané s vynikajúcou mechanikou pohybu a bezchybným exteriérom s eleganciou otca. Potomstvo predvedené na aukcii po tomto žrebcovi predstavovalo v Nemecku absolútnu špičku. Na základe hodnotenia potomstva a jeho športovej testácie získal Karl Kaiser 145 bodov, čo ho z hľadiska chovateľského rangu vynieslo medzi TOP 5% najlepších nemeckých plemenníkov. Dnes pôsobia v plemenitbe po ňom dva plemenné žrebce a niekoľko jeho dcér získalo štátnu prémiu. Kaiser Karl pochádza z prvého ročníka prevereného westfálskeho žrebca Kaiser Franz. Matkou tohto plemenníka je kobyla Janne D´Arc, dcéra holštýnskeho plemenného žrebca Lefevre z línie Ladykiller, z ktorej pochádza mnoho vynikajúcich producentov skokových koní. Kombinácia rodičovského páru žrebca Lefevre a holandskej kobyly Janda je označovaná ako úžasná. Otec babičky, holandský plemenný žrebec Zeoliet bol veľmi úspešným drezúrnym a skokovým koňom. Z matkinej strany je zaujímavá aj prechovanosť na žrebca Ramiro, ktorý v jej pôvode figuruje dvakrát (Gessy po Ramiro Z a Zeoliet po Ramiro Z). Kaiser Karl je prvým licentovaným plemenníkom pochádzajúcim z tejto materskej holandskej línie.

Ustajnenie

Žrebce sú ustajnené na objekte Inseminačno-reprodukčného centra Národného žrebčína „Topoľčianky“, š. p.

Pripúšťacia sezóna pre insemináciu čerstvou spermou v roku 2019

1. 2. - 30. 9. 2019.

Inseminácia

Inseminované môžu byť kobyly zapísané v plemennej knihe SLOVENSKÉHO TEPLOKRVNÍKA (majiteľ kobyly je povinný preukázať zápis kobyly do plemennej knihy slovenského teplokrvníka).

Ustajnenie v Inseminačno-reprodukčnom centre Národného žrebčína „Topoľčianky“, š. p.

Ponúkame možnosť ustajnenia a inseminácie kobýl v Inseminačno-reprodukčnom centre Národného žrebčína „Topoľčianky“, š. p. (podľa platného cenníka).
Insemináciu vykonáva Ing. Marcela Kubíková, tel.: 037/630 16 13-5, (mobil: 0908/718 931)

Veterinárne podmienky pre príjem kobyly do IRC Krásny Majer:

Pas koňa  každá kobyla musí mať pas koňa 
Vakcinácia proti chrípke vakcinácia proti chrípke musí byť zapísaná v pase koňa podľa platnej schémy 
Vyšetrenia
  1. Anémia (vyšetrenie nemôže byť staršie ako 6. mesiacov)
  2. Žrebčia nákaza (Dourine)
  3. Arteritída (Arteritis)
  4. Výter – metritída (Taylorela)
  5. Vyšetrenie krvi na Západonílskú horúčku (West Nile Virus)

 

Objednávky čerstvej spermy

Pondelok 7:00 7:30 
Utorok    
Streda 7:00  7:30
Štvrtok    
Piatok 7:00  7:30

Kontaktná osoba: Ing. Marcela Kubíková

Mobil: 0908/718 931

Odporúčame objednať na mobilnom telefóne vo večerných hodinách deň pred expedíciou.

Pri objednávke je potrebné nahlásiť:

  • Meno majiteľa kobyly (meno, adresa, tel. kontakt, e-mail, IČO, DIČ)
  • Meno požadovaného žrebca
  • Kobyla (základné číslo, meno)
  • Meno a tel. kontakt osoby, ktorá vyzdvihne inseminačnú dávku
  • Objednávateľ sa zaručuje, že inseminovaná bude len kobyla zapísaná v plemennej knihe slovenského teplokrvníka (nie kobyly bez známeho pôvodu).

 

Distribúcia inseminačnej dávky

Inseminačná dávka bude doručená na dohodnutú železniční stanicu.

Zároveň s inseminačnou dávkou bude zaslaná dohoda o inseminácii kobyly, ktorú je potrebné vyplniť a zaslať na adresu:

Národný žrebčín „Topoľčianky“, š.p., Ing. Marcela Kubíková, Parková 13,   951 93 Topoľčianky

 

Osobné vyzdvihnutie inseminačnej dávky

Inseminačnú dávku je tiež možné vyzdvihnúť osobne na IRC Topoľčianky (objekt Krásny Majer).

 

Evidencia o inseminácii

Na každú inseminovanú kobylu v sezóne 2019 uzatvára Národný žrebčín „Topoľčianky“, š.p. s chovateľom Dohodu o inseminácii kobyly

Jedna potvrdená kópia zostáva chovateľovi a jednu potvrdenú kópiu chovateľ zasiela na adresu: Národný žrebčín „Topoľčianky“, š.p., Ing. Marcela Kubíková, Parková 13,   951 93 Topoľčianky bezprostredne po inseminácii.


Vytlačiť   E-mail