19. mája 2007 sa v bulharskom Kabiuku konalo generálne zasadnutie ISG.
História a súčasnosť žrebčína kabiuk
Hostiteľskou krajinou generálneho zasadnutia medzinárodnej organizácie, ktorá združuje chovateľov shagya arabských koní ISG (Internationale Shagya-Araber Gesellschaft) sa stalo v roku 2007 Bulharsko, konkrétne Štátny žrebčín Kabiuk s pestrou minulosťou.
Kabiuk patrí medzi najstaršie žrebčíny Bulharska. Jeho dejiny sú úzko späté s tureckými výbojmi a dobou, v ktorej plemeno arabských koní zaznamenalo v Európe významný rozmach a široké uplatnenie. Kabiuk bol založený v roku 1864 Midhadom Pashom, bývalým guvernérom dunajskej provincie, ako vojenský žrebčín tureckej armády.
Žrebčín sa nachádza na v lokalite Shumen Plato, 13 km severo-východne od mesta Shumen. Priemerná nadmorská výška predstavuje 194 m. V prvých rokoch svojho pôsobenia dosiahol početnosť až 1000 koní.
Neskôr v rokoch 1877-78, počas Rusko–Tureckej vojny, boli všetky kone odvezené do Andoly pre účely tureckej armády. Vynovený a liberálny Bulharský štát našiel žrebčín prázdny. Bulharská armáda sa však bez koní nezaobišla. Napriek všetkým snahám sa obnoviť chov v pôvodných stavoch nepodarilo. Kone boli nízkej kvality a personál nebol kvalifikovaný. To bol aj dôvod, prečo žrebčín začal v ďalších rokoch upadať. Oživenie žrebčína nastalo až v roku 1894. Žrebčín bol nazvaný ako Národný žrebčín Kabiuk - stanica plemenných žrebcov. Začal aktívne pracovať. Svoje aktivity rozšíril aj o chov oviec, ošípaných a dobytok. V roku 1991 sa žrebčín premenoval na Štátny ústav chovu dobytka a plemenitby. Po tomto roku prešiel žrebčín mnohými názvami. Podstatné je však, že v roku 1963 sa Kabiuk stal významnou časťou Bulharskej akadémie vied a v roku 2004 získal štatút štátneho podniku so 100 % účasťou štátu. Jeho zriaďovateľom je Ministerstvo poľnohospodárstva a lesov Bulharska. Cieľom je popri chove oviec, hovädzieho dobytka a ošípaných, zachovanie vzácnych genetických zdrojov – arabských koní.
Svojou rozlohou patrí medzi poľnohospodárske kolosy. Žrebčín hospodári 28 320 ha pôdy, z toho 20 671 ha predstavuje orná pôda, zvyšok sú lúky a pastviny. Súčasťou žrebčína je aj dostihová dráha „Shumen Hippodrome“, ktorá sa nachádza približne 13 km od centra, v severnom cípe Shumenu.
V rámci generálneho zasadnutia bol žrebčín a jeho chovný materiál predstavený účastníkom. Dnes žrebčín aktívne spolupracuje s chovateľskými centrami v Európe. Materiál je testovaný v športových disciplínach, prevažne v parkúre.
Generálne zasadnutie ISG
Genarálne zasadnutie otvoril prezident ISG Ahmed Al Samarraie a privítal 60 účastníkov zo 14 krajín sveta. Slovenskú republiku a Národný žrebčín Topoľčianky, ktorý zastrešuje chovateľov shagya arabských koní v zemskom chove, zastupovali Ing. Michal Horný, PhD., riaditeľ NŽ a Ing. Emil Kovalčík, PhD., vedúci plemennej knihy. Hlavným cieľom bolo prerokovanie „Medzinárodného chovateľského poriadku ISG“. Po diskusii k jednotlivým bodom bol jednohlasne prijatý chovateľský poriadok, ktorý sa s účinnosťou 19. mája 2007 stane rámcovým pravidlom pre riadenie chovu uvedeného plemena v jednotlivých členských krajinách ISG.
Topoľčianky sa stanú mestom koní genetických zdrojov EurÓpy
V ďalšej časti rokovania boli predložené návrhy chovateľských aktivít, výstav, školení rozhodcov a prezentácií plemena vo svetovom meradle. Dôležitým faktom je, že v roku 2008 sa budúce generálne zasadnutie ISG bude konať v Topoľčiankach. Súčasťou zasadnutia bude aj „Medzinárodná výstava genetických zdrojov koní“ a to plemien, ktorých chov zastrešuje Národný žrebčín Topoľčianky. Vo všetkých kategóriách budú prezentované shagya arabské kone, lipicany a huculy. V mesiaci jún sa Topoľčianky stanú „mestom koní génových rezerv“. Pod záštitou medzinárodných organizácií ISG (Internationale Shagya-Araber Gesellschaft), LIF (Lipizzan Internationale Federation) a HIF (Hucul Internationale Federation) bude v Topoľčiankach bojovať o titul celkového šampióna viac ako 400 čistokrvných koní. Generálne zasadnutie návrh predstavenstva prijalo a jednohlasne odsúhlasilo.
Dúfajme, že účasť nielen shagya arabských koní, ale aj ostatných plemien vytvorí silné konkurenčné prostredie a tituly si odnesú tie najlepšie jedince. Ktorému plemenu však bude patriť titul celkového šampióna, to sa nechajme prekvapiť.
Autori: Ing. Michal Horný, PhD.
Ing. Emil Kovalčík, PhD.
Snímky: Ing. Emil Kovalčík, PhD.