Práve v tomto roku si domovina plemena hucul – Rumunsko – pripomína 160. výročie založenia organizovaného chovu v Lučine. Na Slovensku uplynulo už 95 rokov od momentu kedy boli dovezené prvé kone plemena hucul do Národného žrebčína v Topoľčiankach. Hucul je silný, odolný malý kôň (kvh do 140 cm) s vyrovnanou povahou. Je to typický predstaviteľ horského koňa s vynikajúcimi inštinktmi a výbornou rovnováhou a preto je vhodný aj pre menej skúsených jazdcov. Cieľom chovu tohto autochtónneho plemena je zachovať jednotný konzervatívny typ v typických farbách.
V dňoch 3.-4.9.2016 sa v Národnom žrebčíne Topoľčianky konal už piaty ročník Medzinárodného šampionátu huculských koní, čím si Národný žrebčín plní povinnosti ako uznaná chovateľská organizácia na medzinárodnej úrovni. V siedmych chovateľských triedach sa predviedla takmer stovka koní z piatich krajín Európy. Šampionát sa konal pod záštitou Huculskej medzinárodnej federácii HIF, ktorá vznikla v roku 1985 a združuje chovateľov huculov z ôsmych krajín sveta. Rozhodcovský zbor tvorilo päť medzinárodných rozhodcov uznaných HIF. Prezidentom z boru bol Prof. Sandor Mihok (HUN), ostatným členmi boli Reg. Rat. Ing. Francz Schröder (AUT), Mag. Marek Gibala (POL), Ing. Jaroslav JelínekCSc. (CZE ) a Ing. Juraj Kovalčík (SVK). Medzi chovateľsky najsilnejšiu krajinu patrilo jednoznačne Poľsko. Juniorským šampiónom výstavy sa stal 2-ročný žrebec Prymus po Czerchan z matky Prima-O po Wazniak. Chovateľom žrebca je Stanislaw Gajewski a majiteľom Konrad Pelc. V seniorskej kategórii zvíťazila a zároveň celkovou šampiónkou výstavy sa stala kobyla Furora v majetku Mieczyslawa Janczyka. Chovateľom je Wojciech Kryzak. Furora sa narodila v roku 2009 po žrebcovi Piaf z matky Fala po Sonet.
Vzhľadom na všestrannú využiteľnosť tohto plemena mal šampionát aj športovú časť. Účastníci si so svojimi zverencami zmerali sily v drezúre pod sedlom, v záprahovom športe, ktorý pozostával z drezúry , maratónu a parkúru pre dvojzáprahy a v tzv. stezke. V drezúre pod sedlom jednoznačne zvíťazila Rakúšanka Silke Falschlunger so svojím elegantným žrebcom Attila Goral von Birkenhaim s topoľčianskym pôvodom. V záprahovej drezúre najlepší výkon podal domáci jazdec Ján Bíro s koňmi Príslop-11 a Gurgul X-29. Najlepšiu obratnosť a vytrvalosť v maratóne predviedol zástupca maďarského národného parku Aggtelek Gábor Jóna s koňmi Oušor Darvas a Hroby Demes a v záprahovom parkúre prvenstvo prebral jeho kolega Bóros Krisztián s koňmi Hroby Domeny a Prislop Prius. Stezka je divácky veľmi atraktívna disciplína, princípom sa dá prirovnať ku krosu vo všestrannosti. Jazdecká dvojica prekonáva trať s rôznymi prírodnými aj umelými prekážkami často v kombinácii s vodou. Jazdí sa na čas. V tejto disciplíne bol najúspešnejší poľský reprezentant Lukasz Pupczyk z Kombinatu rolnego Kietrz so žrebcom Judym.
Špeciálne treba vyzdvihnúť účasť slovenských súkromných chovateľov, ktorých kone boli vo výbornej kondícii a zároveň boli dobre predvedené v chovateľských triedach aj v športových disciplínach. Boli to pani Mariana Cabanová, Bratislavské regionálne ochranné združenie (BROZ) a Slovenský huculklub. Poslednú spomínanú organizáciu vlastní a vedie pán Milan Gonda, ktorý bol autorom trate huculskej stezky. Tá sa stretla s veľmi pozitívnymi ohlasmi predovšetkým zo strany zahraničných účastníkov.
Srdečne blahoželáme šampiónom výstavy rovnako ako aj víťazom športových disciplín a do budúcnosti želáme veľa chovateľských a športových úspechov.
VÝSLEDKY:
- FURORA (POL) FURORA (POL)
- Drezúra Drezúra
- Hodnotenie v chovateľských triedach Hodnotenie v chovateľských triedach
- Parkúr Parkúr
- Prymus (POL) Prymus (POL)
- Stezka Stezka
View the embedded image gallery online at:
https://nztopolcianky.sk/informacie/clanky/659-medzinarodny-ampionat-huculskych-koni-v-topoiankach#sigProIdfa3d5f2436
https://nztopolcianky.sk/informacie/clanky/659-medzinarodny-ampionat-huculskych-koni-v-topoiankach#sigProIdfa3d5f2436