Majstrovstvá sveta dvojzáprahov 2019

Druhý septembrový týždeň, 11.-15.9.2019, sa v nemeckom Drebkau konalo vrcholové záprahové podujatie športovej sezóny – Majstrovstvá sveta dvojzáprahov. Drebkau je mestečko so 6 tisíc obyvateľmi. Nachádza sa 134 km juhovýchodne od Berlína. Organizátorom podujatia bola jazdecká a záprahová asociácia Raakow Castle, ktorá má vybudované kvalitné zázemie pre záprahový šport. Okolie areálu ponúka rozsiahlu sieť lesných ciest pre záprahy, 8 maratónskych prekážok, ktoré sú k dispozícii na tréning a je v pláne výstavba krytej záprahovej haly. Skrátka ideálne podmienky pre organizáciu Majstrovstiev sveta dvojzáprahov.

Kvalifikačné kritériá splnilo 83 pretekárov z 24 krajín sveta, z toho 16 krajín sa zúčastnilo súťaži družstiev. Spolu na podujatí pretekalo 245 koní. Predsedom medzinárodného rozhodcovského zboru bol Joaquin Medina Garcia zo Španielska, rolu technického delegáta na seba prevzal Jeroen Houterman z Holandska a staviteľom tratí sa stal Angličan Barry Hunder.

Z Národného žrebčína Topoľčianky kvalifikačné kritériá splnil už skúsený, niekoľkonásobný účastník MS – Miroslav Matúška. Zapriahal lipicany z chovu Národného žrebčína Topoľčianky – Favory XII-8, Favory XII-6 a Neapolitano XI-45. Okrem Miroslava Matúšku kvalifikáciu po prvý krát splnil Szilárd Barta z JO Martin-Záturčie Vrútky, ktorý momentálne pôsobí v Rakúsku.

V stredu 11. septembra o 9:00 začala veterinárna kontrola. Prísnym okom medzinárodných rozhodcov a veterinárov prešlo 245 koní, z toho štyri kone (ITA, POL, ZA, LUX) boli vyhlásené ako zdravotne nespôsobilé zúčastniť sa majstrovstiev. Všetky slovenské kone absolvovali veterinárnu prehliadku bez problémov.

Vo štvrtok a v piatok sa jazdila drezúra. Po napínavom dvojdňovom zápolení sa do vedenia dostal úradujúci majster sveta Maďar Martin Hölle s fantastickým výsledkom 32,29 trestného bodu. Miroslav Matúška dosiahol hodnotenie 61,96 bodu čo mu stačilo na 41.miesto. Szilárd Barta svoju premiéru na MS otvoril získaním 71,95 trestného bodu v drezúre a skončil na 82.mieste.

V sobotu všetkých čakal divácky najatraktívnejší a zároveň pre kone a jazdcov najnáročnejší maratón. Časť B merala až 8,440 km a obsahovala 8 náročných prekážok, z toho dve boli vodné. Viac ako 8000 divákov si nenechalo ujsť adrenalínové zápolenie súťažiacich. Martin Hölle z Maďarska potvrdil svoju formu aj v maratóne. Získal najrýchlejší čas v troch prekážkach a zvíťazil s veľmi tesným rozdielom jednej stotiny bodu nad Rakúšanom Thomasom Blumscheinom. Dostal sa tak do priebežného vedenia s veľkým náskokom 15,17 bodu. Miroslav Matúška si v maratóne vylepšil svoje umiestnenie z drezúry, keď sa posunul presne o 31 miest vyššie na 31.priečku. Najlepší výsledok dosiahol v prekážke č.5 kde zajazdil 21.najlepší čas. Szilárd Barta skončil v maratóne na 70.priečke.

Posledný deň podujatia sa niesol v znamení záprahového parkúru. Britský staviteľ Barry Hunder pripravil pre pretekárov náročný kurz 20 prekážok na 690 m. Maximálny povolený čas bol 2 min 46 sekúnd. Štartovné poradie je podľa pravidiel výsledková listina maratónu, s tým že sa začína od jazdca s najhorším výsledkom po tých najlepších. Martin Hölle ako jasný favorit majstrovstiev štartoval ako posledný. Dovtedy len traja jazdci dokázali zvládnuť jazdu bez trestných bodov a to dvaja Rakúšania Stefan Bösch a Josef Stickelberger a domáci Sandro Koalick. S napätím sa čakalo na výsledok Maďara Hölleho. Na prekvapenie všetkých, nervy pretekára zrejme zohrali veľkú úlohu, keď jeho výsledok sa vyšplhal až na 14,49 trestného bodu čo ho posunulo na 59.miesto. V parkúre si teda prvenstvo prekvapivo odniesol Stefan Bösch z Rakúska.

Napätie sa dalo krájať, kým sa spočítali celkové výsledky jednotlivcov aj družstiev. Veľký bodový náskok Martina Höllera však stačil na obhájenie zlatej medaily a stal sa opäť majstrom sveta v dvojzáprahoch. Strieborná medaila zostala v Nemecku, vybojoval ju Sandro Koalick a z bronzu sa tešilo Holandsko vďaka Stan van Eijkovi. V súťaži družstiev o tri body zvíťazilo Maďarsko pred Holandskom a tímová bronzová medaila zostala v Nemecku.

Miroslav Matúška síce zajazdil parkúr bez zhodenia loptičky, avšak nevyhol sa trestným bodom za čas čo mu zabezpečilo 26.miesto. Po sčítaní všetkých výsledkov v celkovej súťaži obsadil 41.priečku. Szilárd Barta v parkúre vybojoval 70.miesto a celkovo obsadil 73.pozíciu. V súťaži družstiev skončilo Slovensko ako 15.